Wybieranie nart biegowych nie przypomina wybierania nart przeznaczonych do zjazdów. Oba modele różnią się bowiem od siebie nie tylko sposobem wykonania, ale i rodzajami. Warto więc wiedzieć, czym się kierować podczas zakupu desek do biegania.

Rodzaje biegówek - tzw. śladówki

Najpopularniejszym typem są tak zwane śladówki. Są one przeznaczone do biegów o charakterze rekreacyjnym oraz do uprawiania turystyki narciarskiej. Można z nich korzystać nie tylko na przygotowanych trasach, ale też poza szlakami w terenie nizinnym i pagórkowatym. Cechują się one większą szerokością od modeli sportowych oraz mocniejszą konstrukcją i uniesionymi dziobami.

Ich środkowa część posiada naciętą lub wyprasowaną łuskę, ułatwiającą odbicie się od śniegu i maszerowanie. Ten typ nart często jest również taliowany. Nie wymaga on ponadto smarowania łuski w strefie ślizgu.

Najlepsze modele są wykonane z drewna wyposażonego w kanały zmniejszające ciężar desek. Znacznie gorsze są śladówki wykonane z pianki polimerowej, jednak ich cena jest o wiele niższa. W przypadku biegówek drewnianych konstrukcja jest z zewnątrz pokrywana warstwą tworzywa ochronnego, a od spodu warstwą tworzywa podkładowego i ślizgowego.

Typ back country

Tego typu biegówki kierowane są do osób, które chcą poruszać się poza trasami - zwłaszcza w górach z kopami śnieżnymi i oblodzonymi trawersami. Cechują się one większą szerokością i odpornością niż śladówki. Są one wyposażone również w stalową krawędź, która jest pomocna zwłaszcza podczas zjazdów, gdyż zapobiega ona bocznemu ześlizgiwaniu się oraz ochrania ślizgi przed zniszczeniem. Ułatwia ona także bieg po płaskim terenie, który pokryty jest zadeptanym i zmarzniętym śniegiem. Umożliwiają one poruszanie się nie tylko po trasach biegowych, ale i po trasach przeznaczonych do pieszych wędrówek.

Modele biegowe sportowe

Narty tego typu umożliwiają poruszanie się jedynie po trasach przygotowanych. W Polsce niestety jest ich bardzo mało, jednak z powodzeniem można znaleźć je tuż za granicą ze Słowacją bądź z Czechami.

Różne modele tego typu nart nie posiadają taliowania. Ich szerokość jest jednakowa na całej ich długości - nie przekracza ona jednak nigdy 48 mm. Bardzo rzadko można jednak znaleźć sportówki, które zwężają się na przodach i końcach.

Narty te są przeznaczone jedynie na trasy - poza nimi nie można na nich biegać, gdyż są one za wąskie i za mało stabilne. Ich dzioby są także zbyt wysoko uniesione przez co zakopują się one w nieubitym śniegu. Do wyruszania poza trasy nie nadają się też przeznaczone do tego typu modelów buty i wiązania. Wiązania te są bowiem zbyt delikatne i mogą nie wytrzymywać większych obciążeń. Ponadto często nie posiadają one ocieplenia, które mogłoby ogrzać stopy narciarza podczas długiej wędrówki poza szlakiem.

Długość nart najważniejsza

Gdy wybierzemy już jaki typ nart biegowych kupić, musimy zadecydować, jaka długość desek będzie dla nas odpowiednia. Z reguły stosuje się zasadę, że im cięższy narciarz, tym dłuższe powinny być narty. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku osób niskich i otyłych zasada ta może się nie sprawdzić. W tym przypadku należy więc zdecydować się na kompromis pomiędzy wagą użytkownika a długością biegówek, by osoba z nich korzystająca mogła czuć się komfortowo i nie mieć wrażenia, że porusza się wolno i niezgrabnie.

Podobnie należy postępować w przypadku osób bardzo wysokich i bardzo szczupłych. Muszą one bowiem wybrać nieco dłuższe narty niż wskazywałaby na to ich waga. W przeciwnym razie będzie im ciężko znaleźć odpowiednie tempo biegu lub wędrówki.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się w Agasport z Krakowa, sklepie dostarczajacym narty biegowe i prowadzącym serwis narciarski.